Poświęcenie kaplicy na osiedlu Staromieście Ogrody w Rzeszowie

„Świątynie są miejscem, gdzie słucha się słowa Bożego, gdzie głosi się słowo i szuka odpowiedzi na pytanie, jak słowo wcielić w życie, jak żyć słowem Bożym” – mówił bp Jan Wątroba podczas poświęcenia kaplicy bł. Jana Balickiego na osiedlu Staromieście Ogrody w Rzeszowie 24 września 2019 r. Począwszy od 29 września w kaplicy będą odprawiane Msze święte w każdą niedzielę o godz. 14.30.

Przed Mszą św. zostały wprowadzone relikwie bł. Jana Balickiego, patrona kaplicy. Relikwie przywiózł z Przemyśla, gdzie znajduje się centrum kultu bł. Jana Balickiego, ks. Piotr Róż, wikariusz parafii św. Józefa na osiedlu Staromieście w Rzeszowie i opiekun nowo poświęconej kaplicy.

W słowach wprowadzenia ks. Waldemar Dopart, proboszcz parafii św. Józefa, zwrócił uwagę na uświęcenie, które dokonuje się w przestrzeni sakralnej kaplic i kościołów.

W homilii bp Jan Wątroba nawiązał do słów Jezusa: „Moja matką i moimi braćmi są ci, którzy słuchają słowa Bożego i wypełniają je”. „Kiedy będziemy mogli się nazywać krewnymi Jezusa? Jest jedna droga: Słuchać słowa Bożego i wypełniać je. Po to buduje się świątynie. Świątynie są miejscem, gdzie słucha się słowa Bożego, gdzie głosi się słowo i szuka odpowiedzi na pytanie, jak słowo wcielić w życie, jak żyć słowem Bożym” – mówił hierarcha.

Przywołując postać patrona kaplicy i przyszłej parafii kaznodzieja wspomniał o jego pokorze i służbie w konfesjonale. „Świątynie są miejscem, w których dostępujemy miłosierdzia. Doskonale rozumiał to ks. Jan Balicki, który pokornie służył dziełu miłosierdzia” – powiedział biskup.

Biskup Wątroba zwrócił uwagę, że budowie świątyni materialnej powinna towarzyszyć budowa świątyni duchowej. „Wraz z pojawieniem się ścian i murów nowej świątyni, kościoła materialnego, będzie się rodzić Kościół duchowy, wspólnota wiary i modlitwy. Jesteście dzisiaj zaczątkiem tej wspólnoty. Wierzę, że będzie się powiększać. (…) Modlimy się, aby te dwa kierunki rozwijały się równolegle: świątynia materialna i świątynia duchowa – tak naprawdę to o nią chodzi” – podkreślił kaznodzieja.

Kaplica będzie służyć wiernym do czasu wybudowania nowego kościoła (plac pod budowę kościoła został poświęcony 1 maja 2016 r.). Począwszy od 29 września br. w kaplicy będą odprawiane Msze święte w każdą niedzielę o godz. 14.30. 24 dnia kolejnych miesięcy wierni będą uczestniczyć w wieczystej nowennie ku czci bł. J. Balickiego (jego wspomnienie liturgiczne obchodzone jest 24 października).

Bł. ks. Jan Wojciech Balicki urodził się 25 stycznia 1869 r. w Staromieściu k. Rzeszowa. Uczył się m.in. w Cesarsko-Królewskim Gimnazjum w Rzeszowie. W 1892 przyjął święcenia kapłańskie w Przemyślu. Po studiach na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim był wykładowcą teologii dogmatycznej w seminarium przemyskim. Od 1928 r., przez 6 lat, pełnił urząd rektora Wyższego Seminarium Duchownego w Przemyślu. Z powodów zdrowotnych przeszedł na wcześniejszą emeryturę. Zasłynął jako znakomity spowiednik, opiekun biednych i chorych. Zmarł 15 marca 1948 r. w Przemyślu. Został beatyfikowany w 2002 r. w Krakowie. (tn)

Zdjęcia: łh/www.facebook.com/diecezjarzeszowska/