Szafarze nadzwyczajni Komunii świętej na dniu skupienia

Od kilkunastu lat w wielu parafiach diecezji rzeszowskiej posługują szafarze nadzwyczajni Komunii świętej, czyli świeccy mężczyźni, którzy po niedzielnych Mszach świętych zanoszą Najświętszy Sakrament do chorych lub – w razie konieczności – pomagają kapłanom w udzielaniu Komunii świętej podczas Eucharystii. Aby posługę tę wypełniali z wiarą i angażowali się w nią duchowo, kilka razy do roku spotykają się, aby przeżyć rekolekcje i dni skupienia lub uczestniczyć w pielgrzymkach.

Tegoroczny jesienny dzień skupienia szafarzy nadzwyczajnych odbył się w sobotę 28 września w Sanktuarium Matki Bożej z La Salette w Dębowcu. Prawie stu pięćdziesięciu szafarzy najpierw wysłuchało konferencji ks. Bohdana Dutko na temat pojednania i jego konieczności w życiu chrześcijańskim, a następnie uczestniczyło w Eucharystii w dębowieckiej Bazylice. Agapa przygotowana szafarzy z parafii św. Bartłomieja w Dębowcu była okazją do spotkań, rozmów i dzielenia się doświadczeniami z posługi. Dzień skupienia zakończył się zwiedzaniem Sanktuarium oraz modlitwą u stóp Płaczącej Pani z La Salette.

Kolejne spotkanie formacyjne szafarzy odbędzie się w czasie rekolekcji, które – jak to już jest tradycją w naszej diecezji – odbędą się na rozpoczęcie Wielkiego Postu.

Według dokumentów Konferencji Episkopatu Polski szafarzem nadzwyczajnym może być mężczyzna w wieku od 35 do 65 lat, wyróżniający się dojrzałą wiarą, zdrową pobożnością eucharystyczną, wzorowym życiem moralnym oraz solidnością w życiu rodzinnym, sąsiedzkim i społecznym. Winien angażować się w życie duszpasterskie oraz posiadać ducha apostolskiego i łatwość nawiązywania kontaktu z ludźmi chorymi i w podeszłym wieku.

ks. Tomasz Bać

Zdjęcia: Marek Kmiecik, Stanisław Kornaga