Koncert Kiljańskiego w ramach Dnia Papieskiego

16 października 2019 r. w Filharmonii Podkarpackiej odbył się koncert Krzysztofa Kiljańskiego. Występ był częścią obchodów XIX Dnia Papieskiego w Rzeszowie.

Na początku koncertu młodzież ze scholi działającej przy parafii św. Jadwigi Królowej w Gorlicach pod kierunkiem Alicji Pyznar zaprezentowała program słowno-muzyczny poświęcony św. Janowi Pawłowi II.

Po występie scholi Justyna Branewska i Paweł Piróg, stypendyści Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, podsumowali XIX Dzień Papieski w Rzeszowie, a szczególnie pielgrzymowanie „Rzeszowskim Szlakiem Świętych”. W tegorocznej edycji pielgrzymowania uczestniczyło 620 osób.

Stypendyści odczytali również list, który zostanie wysłany do papieża Franciszka. List zawiera m.in. zdanie: „Przeżywając Dzień Papieski w Nadzwyczajnym Miesiącu Misyjnym, tym bardziej zdajemy sobie sprawę z tego, jak wiele jest serc, które czekają na Ewangelię… i że trzeba wstać z kanapy”. Zebrani w Filharmonii Podkarpackiej mogli podpisać się pod treścią listu po koncercie.

Kolejną atrakcją przygotowaną przez stypendystów było wspólne wykonanie piosenki pt. „Moje miasto Wadowice”.

Do Nadzwyczajnego Miesiąca Misyjnego nawiązał również ks. Daniel Nowak, dyrektor Referatu Misyjnego Kurii Diecezjalnej w Rzeszowie. Ksiądz Nowak zwrócił uwagę m.in. na misyjną działalność św. Jana Pawła II.

W dalszej części krótkie przemówienia wygłosili: Stanisław Sienko, zastępca prezydenta Rzeszowa (Urząd Miasta Rzeszowa był współorganizatorem koncertu) i bp Jan Wątroba. Biskup podziękował różnych osobom i środowiskom za kultywowanie pamięci o św. Janie Pawle II. „Pamięć ludzka jest zawodna, człowiek z upływem czasu zapomina, dlatego trzeba przypominać o św. Janie Pawle II, aby Papież żył w naszej pamięci i był obecny w naszej codzienności. Szczególnie żywa pamięć o Janie Pawle II jest w szkołach noszących jego imię. Studiowanie nauczania papieża, zgłębianie jego myśli, przekazywanie wiedzy o nim – to wszystko rodzi nadzieję, że Ojciec Święty będzie obecny w naszym życiu i życiu przyszłych pokoleń, że będzie przewodnikiem, przyjacielem i nauczycielem” – mówił hierarcha.

Po błogosławieństwie relikwiami św. Jana Pawła II rozpoczął się koncert Krzysztofa Kiljańskiego. Ostatnią piosenkę pt. „Prócz Ciebie, nic” artysta wykonał razem z Agnieszką Hajduk, uczennicą Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Strzyżowie, miłośniczką twórczości piosenkarza.

Koncert prowadził ks. Rafał Flak, dyrektor Wydziału Duszpasterskiego Kurii Diecezjalnej w Rzeszowie. (tn)

Zdjęcia: T. Nowak