Szósty Marsz dla Życia i Rodziny w Gorlicach

6 października 2019 r. barwny i radosny korowód Marszu dla Życia i Rodziny po raz szósty przeszedł ulicami Gorlic. Uczestnikom towarzyszyło hasło: „Rodzina Bogiem silna – Wstańcie, chodźmy!”

Marsz rozpoczął się o godzinie 13.00 w gorlickiej bazylice uroczystą Mszą św. koncelebrowaną pod przewodnictwem bp. Edwarda Białogłowskiego z udziałem ks. Mariana Raźnikiewicza, asystenta diecezjalnego Stowarzyszenia Rodzin Katolickich, ks. Stanisława Ruszela, proboszcza parafii farnej w Gorlicach oraz księży proboszczów gorlickich parafii. Biskup Białogłowski w homilii nawiązał do czytań 27. Niedzieli Zwykłej, do Nadzwyczajnego Miesiąca Misyjnego ogłoszonego przez papieża Franciszka, do haseł marszu oraz do św. Józefa, patrona marszu, podkreślając, że tylko rodzina Bogiem silna jest w stanie ocalić „zdrową” rodzinę i społeczeństwo polskie.

Drugą część marszu na gorlickim Rynku rozpoczęła śpiewana modlitwa za rodziny w wykonaniu Teresy Szwarc i Mariana Kroka. Przed uformowaniem kolumny artyści  zaśpiewali jeszcze piosenkę „Rodzina Bogiem silna”, do której muzykę skomponował Piotr Zagórski, a słowa ułożył Ryszard Boczoń. Następnie wspólnota marszowa udała się na Zawodzie, przeszła obok  gorlickiego szpitala, gdzie uczestnicy odmówili Koronkę do Bożego Miłosierdzia. Zakończenie miało miejsce w kościele św. Jadwigi w Gorlicach. Dzieci z Przedszkola Sióstr Służebniczek zaprezentowały program słowno-muzyczny, dotyczący rodziny i roli ojca w rodzinie, a młodzież ZSE zaśpiewała psalm o miłości i złożyła u stóp św. Józefa bukiet lilii. Lilie św. Józefa (miniaturowe broszki) towarzyszyły uczestnikom wspólnoty marszowej.

Biskup Białogłowski wręczył nagrody laureatom rodzinnego konkursu plastycznego „Moja Rodzina – Moja Siła” dla dzieci przedszkolnych i szkolnych. Organizatorem konkursu było Niepubliczne Przedszkole Sióstr Służebniczek przy współpracy parafii pw. św. Jadwigi Królowej wraz z Urzędu Miejskiego w Gorlicach.

Na zakończenie bp Białogłowski złożył wszystkim uczestnikom VI Marszu dla Życia i Rodziny podziękowanie oraz udzielił błogosławieństwa. Dzieci  zostały obdarowane „prezentami” przygotowanymi przez ZSE w Gorlicach.

W marszu uczestniczyły następujące grupy: Strzeleckie Bractwo Kurkowe Dworu Karwacjanów w Gorlicach, szkoły im. Jana Pawła II: Zespół Szkół Ekonomicznych w Gorlicach oraz Szkoła Podstawowa w Stróżówce, Szkoła Podstawowa nr 4, nr 5 i nr 6,  Zespół Szkół Zawodowych (Budowlanka), Szkoła Podstawowa w Bystrej, Przedszkole Sióstr Felicjanek, Przedszkole Sióstr Służebniczek oraz Miejskie Przedszkole nr 4, Stowarzyszenie Rodzin Katolickich – Koło przy Parafii Narodzenia NMP w Gorlicach oraz  Koło z Wysokiej Strzyżowskiej, Dziewczęca Służba Maryjna z Bazyliki i Schola z Bazyliki, Akcja Katolicka z Bazyliki, Caritas z Bazyliki, Grupa Wolontariuszy ze Szkoły w Stróżówce, Szkolne Koło Caritas z MZS nr 5, Caritas z Parafii św. Królowej Jadwigi, grupa rzeszowskiej pieszej pielgrzymki bł. Karoliny, Drużyna Starszo – harcerska Fenix Biecz i Drużyna Harcerska – Leśni – Gorlice, Krucjata Różańcowa.

Marsze dla Życia i Rodziny są wyrazem aktywności społecznej tysięcy polskich rodzin. Dają możliwość publicznego wyrażania poglądów i oczekiwań związanych z przyszłością Polski, jako kraju, który powinien nieść w przyszłość chrześcijańskie dziedzictwo przekazane nam przez poprzednie pokolenia.

Marta Przewor

Zdjęcia: ks. Stanisław Ziajor