Szlak Świętych główną atrakcją Dnia Papieskiego w Rzeszowie

Szlak Świętych, Wioska Papieska i koncert Krzysztofa Kiliańskiego – to główne atrakcje obchodów XIX Dnia Papieskiego w Rzeszowie.

Rzeszowskie obchody rozpoczęły się jeszcze 6 października. Młodzież z Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” uczestniczyła w Rzeszowskiej Procesji Różańcowej niosąc m.in. litery tworzące hasło XIX Dnia Papieskiego „Wstańcie, chodźmy!”.

Od piątku, 11 października, już od godzin porannych wielu młodych  ludzi odwiedzało miejsca należące do „Rzeszowskiego Szlaku Świętych” – to Ratusz Rzeszowski, Krzyż Ofiar Komunizmu i 9 kościołów związanych z osobami, które Jan Paweł II beatyfikował lub kanonizował (m.in. kościół św. Józefa Sebastiana Pelczara i bł. Karoliny Kózki).

Również od piątku wolontariusze zbierali pieniądze na fundusz stypendialny Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. Fundacja, określana mianem żywego pomnika św. Jana Pawła II, wspiera uzdolnioną młodzież pochodzącą z niewielkich miejscowości i z niezamożnych rodzin (w diecezji rzeszowskiej wsparcie z fundacji otrzymuje aktualnie około 60 młodych ludzi).

Główne uroczystości Dnia Papieskiego odbyły się w niedzielę, 13 października. We wszystkich parafiach przeprowadzono zbiórkę na rzecz Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. W wielu parafiach jako cegiełki dla ofiarodawców przygotowano kremówki. W Rzeszowie od godz. 12.00 w Parku Papieskim rozpoczęła działalność Wioska Papieska, w której zorganizowano zabawy dla dzieci.

O godz. 19.00 w katedrze rzeszowskiej rozpoczęła się Msza św., a następnie nabożeństwo fatimskie. Zebrani dziękowali Panu Bogu za pontyfikat Jana Pawła II.

16 października, w 41. rocznicę wyboru Karola Wojtyły na papieża, w Filharmonii Podkarpackiej odbędzie się koncert Krzysztofa Kiliańskiego. (tn)

Zdjęcia: T. Nowak