2020: Jan Paweł II, Wyszyński, Findysz

Wpisany przez Tomasz Nowak

W rozpoczynającym się 1 grudnia Adwencie, z większą niż zwykle uwagą, będziemy patrzeć na Matkę Bożą, która przyniosła światło Jezusa Chrystusa. Z kolei cały nowy rok kościelny i kalendarzowy, z racji programów, patronów, rocznic i wydarzeń, skieruje naszą uwagę na Eucharystię, św. Jana Pawła II, kardynała Stefana Wyszyńskiego i, w wymiarze diecezjalnym, na bł. Władysława Findysza. 2020 rok będzie także rokiem Bitwy Warszawskiej w jej 100. rocznicę.

Wielka tajemnica wiary

W pierwszą niedzielę Adwentu, kiedy rozpoczniemy nowy rok kościelny, wejdzie w życie nowy program duszpasterski dla Kościoła katolickiego w Polsce pod hasłem „Eucharystia daje życie”. Program ten obejmuje trzy lata i zakończy się z początkiem Adwentu 2022 r. Pierwszy rok programu, który zacznie obowiązywać w najbliższą niedzielę, realizowany będzie pod hasłem „Wielka tajemnica wiary”. Celem formacyjnym programu jest głębsze poznanie wartości i znaczenia Eucharystii, celem inicjacyjnym – odnowa życia eucharystycznego, celem ewangelizacyjnym – zachęta do uczestnictwa we Mszy św. i adoracji eucharystycznej, celem społecznym – miłość bliźniego, której źródłem jest Eucharystia.

Św. Jan Paweł II i Bitwa Warszawska

18 maja 2020 r. będziemy obchodzić stulecie urodzin Karola Wojtyły. Obok inicjatyw kościelnych warto zauważyć inicjatywę Sejmu Rzeczpospolitej, który w specjalnej uchwale ustanowił rok 2020 rokiem św. Jana Pawła II. W uchwale zwrócono uwagę, że Jan Paweł II zajmuje szczególne miejsce w historii Polski i Europy, a jego zdecydowane upominanie się o prawo naszej ojczyzny do wolności wśród narodów Europy, jego praktyczna obrona praw naszego narodu, uczyniły Ojca Świętego najważniejszym z ojców niepodległości Polski. W tekście przypomniano, że w czasie pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski w 1979 r. rozpoczął się proces, który zaowocował powstaniem „Solidarności”, wyzwoleniem narodu spod panowania komunizmu i odbudową jedności Europy. „Sejm Rzeczypospolitej Polskiej wyraża wdzięczność i oddaje hołd Wielkiemu Papieżowi św. Janowi Pawłowi II, który sięgając do źródeł chrześcijaństwa uczył nas otwartości, wyrozumiałości, ale i odwagi w obronie wartości chrześcijańskich, na których oparta jest Polska i Europa” – głosi tekst uchwały. Posłowie Rzeczpospolitej zdecydowali, że rok 2020, obok św. Jana Pawła II, będzie również rokiem hetmana Stanisława Żółkiewskiego, Romana Ingardena, a także rokiem Bitwy Warszawskiej w jej 100. rocznicę.

Myśląc Wyszyńskim

Kolejnym ważnym wydarzeniem, które nas czeka w 2020 r., będzie beatyfikacja kardynała Wyszyńskiego. 7 czerwca 2020 r. na Placu Piłsudskiego w Warszawie zostanie beatyfikowany Sługa Boży kardynał Stefan  Wyszyński. Promulgacji dekretu beatyfikacyjnego dokona wysłannik papieża Franciszka, którym będzie prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych kard. Angelo Becciu. Oczekując na beatyfikację warto skorzystać z różnych materiałów o Prymasie Tysiąclecia przygotowanych przez archidiecezję warszawską (www.prymaswyszynski.pl). Są wśród nich m.in. relacje z cyklu debat pt. „Myśląc Wyszyńskim”. Podczas ostatniej debaty, 21 listopada 2019 r., zastanawiano się „Co zawdzięczamy kardynałowi Wyszyńskiemu?”. Prof. Antoni Dudek zwrócił uwagę na umiejętność zawierania mądrych kompromisów. „To umiejętność dostrzeżenia, co w konkretnej sytuacji jest możliwe, co będzie lepiej służyło wspólnocie polskich katolików (…). Jednocześnie pokazywał, iż w dążeniu do mądrego kompromisu istnieje nieprzekraczalna granica” – wyjaśnił prelegent.

Rocznica beatyfikacji ks. Władysława Findysza

W wymiarze diecezjalnym trudno pominąć 15. rocznicę beatyfikacji ks. Władysława Findysza. Ksiądz Findysz został beatyfikowany 19 czerwca 2005 r. w Warszawie na zakończenie Kongresu Eucharystycznego. Wraz z nim na ołtarze zostali wyniesieni: ks. Bronisław Markiewicz i ks. Ignacy Kłopotowski. Warto zwrócić uwagę, że 15. rocznica odbywa się w czasie obowiązywania w Kościele w Polsce programu o Eucharystii. Podczas homilii w 2005 r. w Warszawie abp Józef Michalik powiedział o beatyfikowanych: „Z Eucharystii czerpali mądrość i moc swego niezwykłego, heroicznego życia”. Ks. Władysław Findysz, proboszcz parafii w Nowym Żmigrodzie w latach 1942 – 1963, to pierwszy błogosławiony czasów komunizmu w Polsce. Jest symbolem ofiar systemu, który walczył z Bogiem. W czasie pokazowego procesu, który odbył się w 1963 r. w Sądzie Wojewódzkim w Rzeszowie, zarzucono mu zmuszanie obywateli do praktyk i obrzędów religijnych. Został skazany na karę dwóch i pół roku więzienia. Po trzech miesiącach w więzieniu, ze względu na zły stan zdrowia, został warunkowo zwolniony i wrócił do Nowego Żmigrodu. Zmarł 21 sierpnia 1964.

ks. Tomasz Nowak

Na zdjęciu figura św. Jana Pawła II w bazylice ojców bernardynów w Rzeszowie (fot. T. Nowak)