Święto Niepodległości w Rzeszowie

„Polskę do Europy wprowadziła Ewangelia. Ewangelia też zaczęła kształtować polskie domy. Długa to była droga i żmudna” – mówił ks. Sławomir Zych podczas Mszy św. za Ojczyznę w kościele farnym w Rzeszowie 11 listopada 2019 r. Podczas rzeszowskich obchodów Święta Niepodległości bp Jan Wątroba poświęcił pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego.

Uroczystej Mszy św. w intencji Ojczyzny w kościele farnym w Rzeszowie przewodniczył bp Jan Wątroba. Na Mszy św. byli obecni posłowie, władze państwowe i samorządowe, służby mundurowe, kombatanci i licznie zgromadzeni mieszkańcy Rzeszowa.

Homilię wygłosił ks. Sławomir Zych, adiunkt w Ośrodku Badań nad Polonią i Duszpasterstwem Polonijnym na Wydziale Nauk Humanistycznym KUL. Kaznodzieja rozpoczął homilię fragmentem „Psalmu rodowodowego” Jacka Kowalskiego o Sarmacie, który „…ochotnie zniża kark swój hardy przed znakiem krzyża”. Ksiądz Zych zwrócił uwagę na ścisłe związki chrześcijaństwa z państwem polskim. „W 966 r. weszliśmy do narodów państw Europy. Weszliśmy tam przez Kościół. Polskę do Europy wprowadziła Ewangelia. Ewangelia też zaczęła kształtować polskie domy. Długa to była droga i żmudna. Mijały dekady i wieki. Owocem tego trudu były miasta i wioski, grody i zamki, w których ponad dachami domów górowały wieże kościelne z krzyżem” – mówił duchowny.

W dalszej części ks. Zych przywołał ojców odrodzonej Rzeczpospolitej: Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Paderewskiego, Wincentego Witosa, Wojciecha Korfantego, Ignacego Daszyńskiego. Mówił także o św. Stanisławie ze Szczepanowa, św. Jadwidze Królowej i kardynale Stefanie Wyszyńskim. „Staje przed nami św. Stanisław zamordowany przez króla. Z jakiego powodu? Ośmielił się naśladować św. Jan Chrzciciela i napiętnować postępowanie władcy. W duszy polskiego, chrześcijańskiego narodu, żyje nauczyciel, który naucza przez wieki, że żadna władza nie może być ponad Bożymi przykazaniami, ani nie może ich zmieniać” – podkreślił kaznodzieja.

Pytając jak być Polakiem dziś, i jakimi zasadami się kierować, ks. Zych przywołał zasady utworzone przez Polaków żyjących w Niemczech w latach trzydziestych XX wieku: „Jesteśmy Polakami!; Wiara ojców naszych jest wiarą naszych dzieci!; Polak Polakowi bratem!; Co dzień Polak narodowi służy!; Polska matka naszą – nie wolno mówić o matce źle!” i dodał: „Służmy więc Ojczyźnie bezinteresownie współpracując z innymi Polakami i szanujmy ich. Angażujmy się w służbę dobra wspólnego”.

Na zakończenie kaznodzieja raz jeszcze przywołał fragmentem „Psalmu rodowodowego” Jacka Kowalskiego: „Ale jeszcze nie jest pobity / Świetny okręt Rzeczpospolitej / Czasem we śnie widzę nagle, / Jak rozwija świetne żagle…”.

Po Mszy św. odbyły się uroczystości państwowe na Placu Wolności, gdzie odsłonięto pomnik marszałka Józef Piłsudskiego. Pomnik odsłonili: Ewa Leniart, wojewoda podkarpacki, Tadeusz Ferenc, prezydent Rzeszowa, Dariusz Zięba, prezes Komitetu Budowy Pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego w Rzeszowie, Stanisław Śliwa, generał Związku Piłsudczyków RP, gen. Dariusz Lewandowski, dowódca 21. Brygady Strzelców Podhalańskich. Pomnik poświęcił bp Jan Wątroba. „To ważne, abyśmy w duchu patriotyzmu zawsze byli w stanie służyć jak najlepiej ojczyźnie” – powiedział biskup rzeszowski.

Pod pomnikiem został odczytany Apel Pamięci, zabrzmiała także salwa honorowa. Uroczystości zakończyła defilada służb mundurowych.

Specjalnie na Święto Niepodległości Caritas Diecezji Rzeszowskiej zorganizowała sprzedaż rogali św. Marcina, wzorowanych na poznańskich rogalach świętomarcińskich. (tn)

Zdjęcia: T. Nowak