Księża wspierają prośbę o ogłoszenie św. Jana Pawła II doktorem Kościoła

Wpisany przez Natalia Janowiec

Polscy księża wspierają prośbę Przewodniczącego Episkopatu abp. Stanisława Gądeckiego o ogłoszenie św. Jana Pawła II doktorem Kościoła i patronem Europy. Proszą też, „aby w Polsce najbliższe dwa lata zostały poświęcone przemyśleniu nauczania Świętego Papieża”. Duchowni mogą wyrazić poparcie dla tej inicjatywy za pomocą specjalnego formularza: https://ekai.pl/formularz-jp2-doktorem-kosciola/.

,,Z wdzięcznością przyjęliśmy wiadomość, że Ksiądz Arcybiskup jako Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski zwrócił się z prośbą do Jego Świątobliwości Franciszka o ogłoszenie św. Jana Pawła II doktorem Kościoła i patronem Europy. Gorąco popieramy tę inicjatywę, prosząc zarazem o zgodę na to, aby w Polsce najbliższe dwa lata zostały poświęcone przemyśleniu nauczania Świętego Papieża” – czytamy w liście otwartym polskich księży do Przewodniczącego Episkopatu.

Księża podkreślają, że ze względu na długość pontyfikatu Papieża Polaka, są ,,głęboko naznaczeni osobowością i świętością życia Jana Pawła II”. ,,Jego myśl teologiczna zawarta w licznych encyklikach, adhortacjach, książkach, ale także wyrażona językiem poezji, oraz Jego świadectwo modlitwy i cierpienia kształtowały nasze kapłaństwo i uczyniły nas – niezależnie od wieku – pokoleniem  Jana Pawła II” – napisali.

,,Jesteśmy przekonani, że włączenie św. Jana Pawła II do szlachetnego grona doktorów Kościoła będzie wielkim darem dla wierzących, a dla wszystkich zobowiązaniem do odkrywania prawdy zawartej w Jego dziedzictwie” – czytamy w liście.

Z prośbą o ustanowienie św. Jana Pawła II doktorem Kościoła i patronem Europy Przewodniczący Episkopatu abp Stanisław Gądecki, zwrócił się do Ojca Świętego Franciszka w październiku 2019 roku w imieniu Konferencji Episkopatu Polski. Prośbę tę 22 października 2019 r., podczas kongresu „Europa Christi”, wsparł również kard. Stanisław Dziwisz.

Zdjęcie: Jan Paweł II w Rzeszowie, 2 czerwca 1991/archiwum

BP KEP