Newsy

Obrzęd wybrania katechumenów

Wpisany przez Natalia Janowiec

Rzeszów. Diecezjalne Centrum Katechumenatu Dorosłych kolejny rok prowadzi do sakramentów inicjacji chrześcijańskiej osoby pragnące rozpocząć “nowe życie” z Chrystusem. 22 lutego br. w święto Katedry św. Piotra Apostoła podczas wieczornej Eucharystii w parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Rzeszowie, odbył się uroczysty obrzęd wybrania. Liturgii i obrzędowi przewodniczył biskup rzeszowski Jan Wątroba.

W słowach skierowanych do wszystkich zgromadzonych w świątyni, a szczególnie do dwóch katechumenów i ich chrzestnych nawiązał do osoby św. Piotra, jego drogi do Chrystusa od pełnej potknięć i strachu, pustych zapewnień, wyparcia, do wielkiej bezgranicznej wiary i ofiary z siebie samego. Biskup Wątroba przypomniał, że ewangeliczne pytanie: „Za kogo ludzie uważają Syna Człowieczego?” jest ciągle kierowane do każdego z nas i potrzeba nam wielkiej wiary, aby móc odpowiedzieć jak Piotr: „Ty jesteś Mesjasz, Syn Boga żywego”.

Zwracając się do katechumenów, podkreślił że rozpoczynający się w Środę Popielcową Wielki Post będzie czasem szczególnego i bezpośredniego przygotowania do przyjęcia sakramentu chrztu, bierzmowania i Eucharystii w Wigilię Paschalną.

Po zakończonej homilii nastąpiło przedstawienie kandydatów. Biskup imiennie wezwał katechumenów i ich chrzestnych, którzy zapewnili o odpowiednim przygotowaniu do grona wybranych. Następnie zwrócił się do kandydatów zadając pytanie o pragnienie przyjęcia sakramentów inicjacji chrześcijańskiej. Obaj potwierdzili to słowem: „pragniemy”, po czym nastąpiło wpisanie imion katechumenów do Księgi Wybranych. Ordynariusz rzeszowski zwrócił się do nich, aby współpracowali z łaską Bożą, a chrzestni i katechiści braterską pomocą i przykładem doprowadzili ich do sakramentów życia Bożego. Podczas modlitwy za wybranych, chrzestni trzymali rękę na ramieniu katechumenów powierzając ich Bogu.

Na zakończenie obrzędu wybrania biskup zachęcił kandydatów do przeżywania z Chrystusem Wielkiego Postu, zaprosił na najbliższe skrutynia, pobłogosławił i wzorem dawnych tradycji odesłał na tył świątyni. Wszystkim zgromadzonym na wieczornej Eucharystii powierzył katechumenów, aby wypraszali u Boga potrzebne łaski, otaczając ich modlitwą.

Tekst: Marta Ślęzak

Zdjęcia: Magdalena Gawęda