Niedziela Palmowa w cieniu koronawirusa

„Śmiercionośna pandemia już zebrała obfite żniwo i z jej powodu popłynęło już wiele łez. Aby ograniczyć i zatrzymać jej niszczycielski impet wszyscy jesteśmy wezwani do odpowiedzialnego zachowania, do wyrzeczeń, do przestrzegania restrykcyjnych zarządzeń i ograniczeń, ale też i do szczególnej wrażliwości wobec ludzi chorych, samotnych, płaczących, bezsilnych” – mówił bp Jan Wątroba podczas Mszy św. w katedrze rzeszowskiej w Niedzielę Palmową, 5 kwietnia 2020r.

Eucharystii przewodniczył bp Jan Wątroba. W koncelebrze uczestniczyło czterech księży, wśród nich ks. Stanisław Mac, emerytowany proboszcz parafii katedralnej. Poza asystą liturgiczną w kościele było pięć osób.

Pierwsza część liturgii, podczas której zebrani wysłuchali fragmentu Ewangelii o wjeździe Jezusa do Jerozolimy, odbyła się wewnątrz katedry, tuż przy wejściu głównym do świątyni, gdzie bp Wątroba pobłogosławił palmy.

W homilii biskup rzeszowski nawiązał do wjazdu Jezusa Chrystusa do Jerozolimy. „Była to ostatnia manifestacja królewskiej i mesjańskiej godności Jezusa. (…) Jezus rzeczywiście był królem, ale Jego królowanie nie było oparte o władzę, o potęgę militarną, ale o miłość. Jezus został rozpoznany po śladach miłości. Witający Go ludzie nie zapomnieli jak wielu uzdrowił, nakarmił, jak wielu dodał otuchy i nadał im sens życia. Jezus nie przyszedł, aby królować, ale aby służyć; przyszedł, aby kochającą dłonią przygarniać wszystkich do siebie; przyszedł szukać i zbawiać to, co zginęło” – mówił hierarcha.

W dalszej części biskup odniósł się do obchodzonego w Niedzielę Palmową 35. Światowego Dnia Młodzieży w realiach epidemii koronawirusa, czyli w praktyce bez bezpośredniego udziału młodzieży. „Na tegoroczny Światowy Dzień Młodzieży papież Franciszek zaproponował hasło: «Młodzieńcze, tobie mówię wstań!». Te słowa wypowiedział Pan Jezus do zmarłego syna wdowy odprowadzanego właśnie na cmentarz w miasteczku Nain. Te słowa są skierowane również do każdego z nas. Jakże głębokiego, nowego sensu, nabierają wobec zagrożeń i dramatów jakie dziś przeżywa ludzkość. Tegoroczny etap pielgrzymki do Lizbony (37. Światowe Dni Młodzieży w Lizbonie odbędą się w 2022 r. – przyp. tn) naznaczony jest śmiercionośną pandemią, która już zebrała obfite żniwo i z powodu której popłynęło już wiele łez. Aby ograniczyć i zatrzymać jej niszczycielski impet wszyscy jesteśmy wezwani do odpowiedzialnego zachowania, do wyrzeczeń, do przestrzegania restrykcyjnych zarządzeń i ograniczeń, ale też i do szczególnej wrażliwości wobec ludzi chorych, samotnych, płaczących, bezsilnych wobec tych zagrożeń. Drodzy młodzi przyjaciele, zdaję sobie sprawę, jak nie łatwo poddać się tym rygorom, narzucić sobie dyscyplinę, zrezygnować ze spotkań, z rozrywki, radykalnie zmienić porządek dnia. Tym bardziej zbliżmy się w tym trudnym czasie do Pana Jezusa” – zachęcał duchowny.

Biskup Wątroba prosił młodzież, aby chętnie pomagała osobom starszym, zarówno w sprawach codziennych, jak i w nauce korzystania z najnowszych sposobów komunikacji. „Pragnę w tym miejscu z całego serca podziękować wszystkim wolontariuszom, którzy pomagają ludziom potrzebującym, którzy pomagają w zakupach i koniecznych wyjściach z domu. Często wystarczy telefon i życzliwe słowo, troskliwe pytanie o zdrowie i o to, czy czegoś nie trzeba i zapewnienie o pamięci, zwłaszcza modlitewnej. Jesteście bardzo sprawni w posługiwaniu się sprzętem informatycznym, nowoczesnymi urządzeniami do szybkiej komunikacji. Wykorzystajcie tę sprawność w służbie bliźnim. Pomóżcie się nimi posługiwać osobom starszym, waszym babciom, dziadkom, rodzicom, ale też sami korzystajcie z możliwości jakie dają nowoczesne środki. Wśród tych możliwości jest uczestniczenie w Mszach św., w nabożeństwach, rekolekcjach, zwłaszcza teraz, w Wielkim Tygodniu, i korzystanie z wartościowych programów, których nie brakuje w sieci internetowej” – mówił hierarcha.

Na wyjątkowość tegorocznego Wielkiego Tygodnia zwrócił uwagę również ks. Krzysztof Gołąbek, proboszcz parafii katedralnej. „Ten Wielki Tydzień będzie zdecydowanie inny niż w ubiegłych latach. (…) Pan Bóg przygotował nam Święta Paschalne w nowym wydaniu. Zostaliśmy odarci z wszelkich zewnętrzności, żeby nic nam nie przysłaniało tego, co najważniejsze. Kiedy może będą nas smucić niektóre ograniczenia, pamiętajmy, że będąc posłusznymi zarządzeniom pasterzy, trwamy pod krzyżem, nawet gdy nie możemy realnie uczestniczyć we Mszy świętej. I na pewno to się Panu Bogu podoba, bo jak mawiali święci: „milsze Bogu posłuszeństwo, niż nabożeństwo” – mówił duchowny.

W słowach podziękowania ks. Tomasz Ryczek, diecezjalny duszpasterz młodzieży, zwrócił się zarówno do biskupa jak i młodzieży. „Ekscelencjo, dziękuję za to, że przypomniałeś nam za papieżem Franciszkiem, iż musimy wstać, że nie możemy się poddać marazmowi i apatii. (…) Drodzy młodzi życzę, abyście w swoich domach budowali jedność i pokój. Bądźcie inspiratorami pięknego i dobrego przeżycia Wielkiego Tygodnia. Łączcie się z waszymi księżmi uczestnicząc w liturgii w kościołach domowych” – mówił duszpasterz młodzieży.

Przed błogosławieństwem bp Jan Wątroba zachęcił zebranych w katedrze i wszystkich korzystających z transmisji do ufności wobec Pana Boga. „Nade wszystko ufajmy Panu, u którego wszystko jest po coś. Także ten trudny czas doświadczeń jest po coś. Szukajmy pilnie odpowiedzi na pytanie: Co Pan nam chce powiedzieć w tym czasie?” – mówił biskup.

Msza św. była transmitowana przez Katolickie Radio VIA i na portalu Facebook (facebook.com/KatedraRzeszow/). (tn)

Zdjęcia: T. Nowak