Peregrynacja obrazu Matki Bożej Solidarności rozpoczęta

Rzeszów. 26 kwietnia 2020 r., w niedzielę wieczorem, Mszą św. w katedrze rzeszowskiej rozpoczęła się peregrynacja obrazu Matki Bożej Robotników Solidarności po wybranych parafiach diecezji rzeszowskiej. Hasłem przewodnim peregrynacji są słowa bł. ks. Jerzego Popiełuszki: „Z Matką Odkupiciela mocni nadzieją”.

Obraz Matki Bożej Robotników Solidarności został przywieziony do Rzeszowa z Mielca. Do rzeszowskiej katedry wprowadzili go członkowie Regionu Rzeszowskiego NSZZ „Solidarność”. Wraz z obrazem przekazywane są relikwie bł. ks. Jerzego Popiełuszki i miniatura krzyża z Nowej Huty.

Słowa powitania wypowiedział ks. Krzysztof Gołąbek, proboszcz parafii katedralnej i Roman Jakim, przewodniczący zarządu Regionu Rzeszowskiego NSZZ „Solidarność”. „Przybywasz do nas w czasie, gdy chcemy się radować Zmartwychwstaniem Twojego Syna Jezusa Chrystusa, którego tulisz w swych ramionach, a jednocześnie w czasie zatrwożenia przez panującą pandemię. Maryjo, wnieś radość w nasze życie, tak jak wniosłaś ją do domu św. Elżbiety. Matko Odkupiciela jesteś naszą nadzieją – bądź mocną nadzieją” – mówił ks. Gołąbek.

Mszy św. przewodniczył bp Jan Wątroba. W koncelebrze uczestniczyli: ks. Stanisław Słowik, dyrektor Caritas Diecezji Rzeszowskiej, ks. Rafał Flak, dyrektor Wydziału Duszpasterskiego Kurii Diecezjalnej w Rzeszowie, ks. Krzysztof Gołąbek, ks. Robert Mokrzycki, proboszcz parafii bł. J. Popiełuszki w Rzeszowie i diecezjalny duszpasterz ludzi pracy oraz ks. Łukasz Hendzel, sekretarz biskupa rzeszowskiego.

W homilii ks. Robert Mokrzycki nawiązał do fragmentów Ewangelii wg św. Łukasza o uczniach idących do Emaus i o nawiedzeniu św. Elżbiety. Kaznodzieja przypomniał wątki maryjne obecne w historii narodu polskiego, m.in. Cud nad Wisłą. Zwrócił również uwagę na maryjność kardynała Stefana Wyszyńskiego i Jana Pawła II. Prezentując obraz Matki Bożej Robotników Solidarności ks. Mokrzycki wiele miejsca poświecił osobie ks. Jerzego Popiełuszki, strajkom robotniczym i stanowi wojennemu. Odnosząc się do czasów współczesnych mówił m.in. o dyktaturze relatywizmu. Zwracając uwagę na bardzo trudny dla wielu środowisk czas pandemii, w tym dla środowiska pracy, duchowny zauważył, że ostanie dni wyzwoliły także wiele dobra. „Pandemia naruszyła ład życia społecznego, także porządek ludzkiej pracy. Wielu z was staje wobec poważnych problemów, wyzwań i zagrożeń, ale ten trudny czas ujawnił również wiele dobra. Przez Polskę biegnie fala solidarności; fala otwartych serc i pomocnych dłoni” – powiedział diecezjalny duszpasterz ludzi pracy.

Przed błogosławieństwem bp Jan Wątroba odmówił przed obrazem Matki Bożej Robotników Solidarności akt zawierzenia.

Obraz pozostanie w katedrze przez najbliższą dobę, do 27 kwietnia, a następnie zostanie przekazany do parafii Przemienienia Pańskiego w Ropczycach. Peregrynacja obrazu Matki Bożej Robotników Solidarności i relikwii bł. ks. Jerzego Popiełuszki potrwa w diecezji rzeszowskiej do 17 września 2020 r. W tym czasie obraz nawiedzi 144 parafie diecezji leżące na terenie czterech okręgów NSZZ „Solidarność” Regionu Rzeszowskiego (okręg Ropczycko-Sędziszowski, okręg Kolbuszowski, Strzyżowski i okręg Rzeszów).

Peregrynacja obrazu Matki Bożej Robotników Solidarności jest związana z Ogólnopolską Pielgrzymką Ludzi Pracy na Jasną Górę, która odbywa się od 1983 r. Każdego roku podczas Mszy św. na Jasnej Górze ikonę Matki Bożej przejmuje ten region „Solidarności”, który będzie organizatorem Pielgrzymki Ludzi Pracy w roku następnym. W 2020 r. organizatorem pielgrzymki jest Region Rzeszowski i Region Ziemia Przemyska NSZZ „Solidarność”. Od 21 września 2019 roku do 18 stycznia 2020 roku obraz peregrynował w Regionie Ziemia Przemyska NSZZ „Solidarność” w archidiecezji przemyskiej. Od 19 stycznia do 25 kwietnia 2020 – po parafiach archidiecezji przemyskiej i diecezji tarnowskiej (Łańcut, Leżajsk, Mielec) leżących na terenie Regionu Rzeszowskiego „Solidarności”. 26 kwietnia rozpoczęła się peregrynacja po parafiach diecezji rzeszowskiej leżących na terenie Regionu Rzeszowskiego. (tn)

Zdjęcia: T. Nowak