Osoby z niepełnosprawnością – z hołdem dla św. Jana Pawła II

Caritas Diecezji Rzeszowskiej, z okazji 45. rocznicy wyboru kard. Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową, zorganizowała spotkanie dla osób niepełnosprawnych. 18 października 2023 r. wydarzenie rozpoczęło się Mszą św., której w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego, przewodniczył bp Kazimierz Górny.

Św. Jan Paweł II nie tylko mówił o szacunku dla osób z niepełnosprawnością, ale swoją postawą pokazał, jak ten szacunek okazywać. Podczas każdej wizyty czy pielgrzymki spotykał się z ludźmi dotkniętym chorobą czy niepełnosprawnością. Co więcej, przyjął krzyż choroby i niepełnosprawności – stając się świadkiem, jak w każdej sytuacji dochować wierności Panu Bogu.

Nawiązując do 45. rocznicy wyboru kardynała Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową, Caritas Diecezji Rzeszowskiej zorganizowała 18 października 2023 r. w Rzeszowie spotkanie z osobami z niepełną sprawnością. Rozpoczęło się ono Mszą św. w kościele pw. Podwyższenia Krzyża w Rzeszowie, której przewodniczył bp Kazimierz Górny. Jako człowiek, który osobiście znał Jana Pawła II, mówił w kazaniu: „Gdy jest wam ciężko, gdy coś wam dolega – spójrzcie na krzyż. Tak czynił św. Jan Paweł II”. Wskazując na jego wzór podkreślał, jak ważne jest szlachetne i dobre serce. „Możecie mieć słabe i obolałe ręce i nogi, słaby wzrok i słuch, ale najważniejsze jest piękne serce. Wy, osoby z niepełnosprawnością, macie wspaniałe serca”.

Eucharystię koncelebrowali: ks. Piotr Potyrała, dyrektor Caritas Diecezji Rzeszowskiej, ks. Dariusz Gościmiński, proboszcz parafii pw. Podwyższenia Krzyża w Rzeszowie, ks. Ludwik Krupa, diecezjalny duszpasterz osób niepełnosprawnych, ks. Stanisław Słowik, emerytowany dyrektor Caritas, ks. Władysław Jagustyn, emerytowany wicedyrektor.

Po Mszy św. wszyscy zgromadzeni przeszli do pobliskiego Placu Sybiraków, odmawiając modlitwę różańcową, połączoną z rozważaniami, które ks. Piotr Potyrała połączył z refleksjami dotyczącymi bł. Rodziny Ulmów. Swoim wsparciem służyli osobom z niepełnosprawnością wolontariusze Szkolnego Koła Caritas z Zespołu Szkół Kształcenia Ustawicznego w Rzeszowie po dopieką ks. Zbigniewa Lubasa. Po zakończonej procesji różańcowej, Krzysztof Baran, kierownik Warsztatów Terapii Zajęciowej Caritas w Rzeszowie, zaprosił wszystkich uczestników uroczystości na wspólny posiłek i integrację.

Tekst i zdjęcia: Caritas Rzeszów