Głogów Małopolski – Trójcy Przenajświętszej

Historia parafii

Miasto Głogów (początkowo noszące nazwę Głowów), zostało założone przez Krzysztofa Głowę – sekretarza króla Zygmunta Augusta. Parafia Trójcy Świętej była erygowana przed 1581 r. Pierwszy kościół parafialny (drewniany) konsekrowano w 1630 r. W 1670 r. wybudowany został drugi – również drewniany – kościół na tzw. Piasku. W 1763 r. Urszula Lubomirska sprowadziła do Głogowa Księży Misjonarzy ze Zgromadzenia św. Wincentego a Paulo. W 1766 r. miało miejsce rozebranie kościółka na Piasku i został wzniesiony kościół murowany z zabudowaniami klasztornymi dla Księży Misjonarzy. W 1782 r. nastąpiła kasata Zakonu Księży Misjonarzy i pożar kościoła klasztornego. Parafia wymagała nowej świątyni – klasztorny już nie istniał, a pierwszy miał 309 lat. W 1879 r. rozebrano – pierwszy – drewniany kościół parafialny i położono na jego miejscu kamień węgielny pod obecną świątynię. Obecna świątynia – murowana – została wzniesiona w 1881 r., a konsekrowano ją w 1905 r. Konsekracji dokonał bp Karol Fischer, sufragan przemyski. Jest to kościół jednonawowy, zbudowany na planie krzyża z dwiema wieżami na froncie – tworzącymi z kościołem jedną całość. Wnętrze kościoła składa się z jednej nawy, dwóch kaplic bocznych i dwóch zakrystii. Wokół świątyni był cmentarz. Polichromia świątyni i konserwacja pięciu drewnianych ołtarzy została wykonana przez Pana Stanisława Urbana w 1996 r. (proboszczem wówczas był ks. prałat Stanisław Ujda). W latach 1998-2000 wybudowano nową plebanię. Dnia 26.02.2012 r. Biskup Rzeszowski dekretem (l.dz. 236/2012) erygował Sanktuarium Matki Bożej Głogowskiej. W roku 2015 ze starej plebanii powstał Dom Pielgrzyma. 30 maja 2015 r. zostały nałożone korony na głowę Dzieciątka i Matki Bożej Glogowskiej „Uzdrowienie Chorych” przez ks. bpa Jana Wątrobę.