Samoklęski

Samoklęski

Udostępnij

Historia parafii

Parafia Samoklęski leży na trasie z Nowego Żmigrodu do Gorlic. Samoklęski są wspomniane w 1416 r. Długosz nazywa tę wieś Sowieklęski. Pisze o niej, że miała kościół parafialny. Parafia została erygowana przed 1480 r.
Według tablicy, która znajduje się w kościele, pierwotny kościół drewniany wybudował w 1605 r. Jerzy Wandelin Mniszech. Obecny kościół murowany, wybudował Piotr Steinkeller w 1854 r., a konsekrował bp Franciszek Wierzchlejski, Biskup Przemyski. W Mrukowej, która należy do parafii Samoklęski znajduje się kaplica leśna, do której można dostać się tylko pieszo. W 1906 r. wybudowano ją z kamienia ciosanego w stylu gotyckim, na miejscu, w którym, według podania, odpoczywali nosący cudowną statuę Matki Bożej – obecnie znajdującą się w Tarnowcu – z Węgier do Jasła. Figurę mieli postawić na kamieniu dotąd zachowanym. Obecnie kaplica jest odnowiona, a koło kaplicy znajduje się „cudowne” źródełko. W 1998 r. postawiono tam z kamienia małą grotę. W tym samym roku rozpoczęto budowe stacji Drogi Krzyżowej od Mrukowej drogą leśną do kaplicy w lesie, którą uroczsyście poświęcił 11.06.2000 r. bp Kazimierz Górny.
W Pielgrzymce, która również należy do parafii Samoklęski w 1991 r. w byłej agronomówce, która przed II wojną światową była plebanią grecko-katolicką za zgodą bpa Ignacego Tokarczuka, Biskupa Przemyskiego została odprawiona pierwsza Msza św. Następnie budynek został częściowo rozebrany i po dobudowaniu nowej części powstał kościół filialny. Dnia 20.07.1997 r. został on poświęcony przez bpa Kazimierza Górnego, Biskupa Rzeszowskiego.

Mapa