Zagorzyce Dolne

Historia parafii

Terytorium parafii w Zagorzycach Dolnych należało do dwóch parafii: większa częśc do Parafii w Górze Ropczyckiej oraz mniejsza część do Parafii w Zagorzycach. Zalążkiem parafii była kaplica dojazdowa, która powstała przy Domu Zakonnym Sióstr Służebniczek Dębickich w 1939 r. Kaplica ta została przemianowana na kościól filialny i uroczyście poświęcona w 1954 r. W 1998 r. podjęto budowę nowej świątyni. Poświęcenia placu pod budowę ofiarowanego przez Sołectwo Zagorzyce Dolne dokonał Biskup Rzeszowski w 1998 r. Budowa trwała do 2004 r. W dniu 1.08.2004 r. poświęcenia kościoła dokonał Ks. Bp Kazimierz Górny, Biskup Rzeszowski. Parafia została erygowana 27.08.2006 r. Pierwszym proboszczem został ks. Wojciech Wiśniowski.