Kongregacje katechetyczne

30 i 31 sierpnia w Rzeszowie i Jaśle odbyły się kongregacje katechetyczne dla księży i katechetów świeckich, przygotowujące do nowego roku szkolnego. Wykład do katechetów pt. „Słowo Boże, a Kościół” przedstawił ks. dr hab. Wojciech Węgrzyniak. W spotkaniach wzięli udział m. in. bp Jan Wątroba i bp Edward Białogłowski. Naukę religii w szkołach diecezji rzeszowskiej w roku szkolnym 2022/2023 będzie prowadzić 654 katechetów.

Spotkania dla katechetów rozpoczęła wspólna modlitwa.

Okolicznościowy wykład „Słowo Boże, a Kościół” zaprezentował ks. dr hab. Wojciech Węgrzyniak.

W pierwszej części swojego przedłożenia ks. Węgrzyniak powiedział, że słowo ludzkie ma moc i może ono sprawić wiele dobra, ale może również wywołać wiele zła. Najważniejsze jest jednak Słowo Boże, które niejednokrotnie jest spychane na margines. Dlatego potrzeba troski, by Słowo Boże odgrywało w życiu kapłanów rolę naczelną. Prelegent podkreślił, że Chrystus powołał uczniów do tego, by byli z Nim, zaś głównym zadaniem kapłanów jest głoszenie Słowa Bożego i wokół tego Słowa ma skupiać się cała kapłańska aktywność. Kapłani są powołanymi do tego, by Chrystus, dzięki nim, mógł nadal realizować swoją misję. Słowo Boże również rodzi do wiary, o czym świadczą m. in. świadectwa licznych świętych i błogosławionych. Ks. Węgrzyniak przypomniał również, że Słowo Boże ciągle działa, że jest ono wciąż aktualne i ma moc.

W drugiej części swojego przedłożenia, ks. Węgrzyniak mówił o tym, co Słowo Boże może powiedzieć człowiekowi. Wskazał na to, iż Słowo Boże definiuje Kościół, który jest oblubienicą Chrystusa. Najwięcej miłości można doświadczyć w Kościele, ponieważ Chrystus ukochał Kościół. Prelegent wskazał również na potrzebę gorliwej modlitwy i troski o powołania do życia kapłańskiego.

Na zakończenie swojego wystąpienia ks. Węgrzyniak przypomniał zebranym, że Słowo Boże pomaga w doświadczanych kryzysach.

Na kolejną część kongregacji złożyły się wystąpienia kapłanów odpowiedzialnych za różne instytucje diecezjalne i wydziały kurii diecezjalnej.

Na zakończenie biskupi obecni na kongregacji w Jaśle i Rzeszowie skierowali do katechetów swoje słowo i udzielili błogosławieństwa.

Organizatorem kongregacji dla katechetów jest Wydział Katechetyczny Kurii Diecezjalnej w Rzeszowie. 654 katechetów podejmie nauczanie religii w roku szkolnym 2022/2023 w diecezji rzeszowskiej. Wśród nich jest 380 księży diecezjalnych, 185 katechetów świeckich, 56 sióstr zakonnych, 31 księży zakonnych i 2 braci zakonnych.

Tekst i zdjęcia: ks. Jakub Nagi