Święto Niepodległości w Rzeszowie

„Tęskno mi Panie do tego kraju, gdzie nie będziemy się dzielić na zaszczepionych i postępowych, na prawych i lewych, na białych, czarnych, kolorowych” – mówił ks. Jakub Nagi podczas rzeszowskich obchodów Święta Niepodległości 11 listopada 2021 r. Mszy św. w kościele farnym w Rzeszowie przewodniczył bp Jan Wątroba.

W czwartek, 11 listopada 2021 r. o godz. 10.00, w kościele farnym w Rzeszowie odprawiono Mszę św. w intencji ojczyzny z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Eucharystii przewodniczył bp Jan Wątroba. Na Mszy św. byli obecni posłowie, władze państwowe i samorządowe, służby mundurowe, kombatanci i licznie zgromadzeni mieszkańcy Rzeszowa.

Homilię wygłosił ks. Jakub Nagi, wicedyrektor Katolickiego Radia Via w Rzeszowie. Kaznodzieja, parafrazując wiersz Cypriana Kamila Norwida pt. „Moja piosnka”, mówił o dzisiejszych bolączkach i wyzwaniach. Duchowny, powtarzając kilkakrotnie „Tęskno mi Panie”, wyliczał współczesne tęsknoty. „Tęskno mi Panie do tego kraju, gdzie nie będziemy się dzielić na zaszczepionych i postępowych, na prawych i lewych, na białych, czarnych, kolorowych, na tych co prawdy szukają i którym jest ona niepotrzebna. Gdzie fundamentem jest Bóg, a zatem miłość, człowiek, a więc dobroć, gdzie, jak się modlił Skarga, warto swoich pożytków zapomniawszy, służyć pokornie i uczciwie Bogu i Ojczyźnie” – mówił ks. Nagi w jednej z ośmiu tęsknot.

Po Mszy św. odbyły się uroczystości państwowe pod pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego na Placu Wolności w Rzeszowie. Zebrani wysłuchali m.in. przemówienia Ewy Leniart, wojewody podkarpackiego, Władysława Ortyla, marszałka województwa podkarpackiego. Uroczystość na Placu Wolności zakończył Apel Pamięci, salwa honorowa oraz złożenie wieńców i kwiatów pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego i pieśń reprezentacyjna Wojska Polskiego.

Rzeszowskie obchody Święta Niepodległości objął również, m.in., 9. PKO Bieg Niepodległości (o godz. 11.11 wystartowało ponad 1600 zawodników – najszybszy był Kamil Walczyk z Makowa) oraz „Patriotyczna schadzka” – wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych o godz. 17.17 w Hotelu Prezydenckim w Rzeszowie prowadzone przesz Chór i Orkiestrę Jednego Serca Jednego Ducha. (tn)

Zdjęcia: Tomasz Nowak