Uroczystości odpustowe w Tarnowcu

W Sanktuarium Matki Bożej Zawierzenia w Tarnowcu 10 września 2023 r., odbyły się uroczystości odpustowe z racji święta Narodzenia Najświętszej Maryi Panny.

Sumie odpustowej o godz. 11.30 przewodniczył ks. Paweł Matuszewski, notariusz Kurii Diecezjalnej w Rzeszowie. W koncelebrze uczestniczyli: ks. Paweł Knurek, proboszcz parafii pw. Narodzenia NMP w Tarnowcu, ks. Marek Drupka z parafii Wniebowzięcia NMP w Jaśle i księża emeryci z Tarnowca: ks. prał. Aleksander Radoń ks. prał. Kazimierz Tomasik.

Homilię wygłosił ks. Paweł Matuszewski. ,,Antyfona mszalna przeznaczona na dzisiejszą uroczystość zachęca: Z radością obchodzimy Narodzenie Najświętszej Maryi Panny, z Niej wzeszło słońce sprawiedliwości, Chrystus który jest naszym Bogiem. Drodzy bracia i siostry. Wspomniana antyfona mówi o radości z narodzenia NMP. Dlaczego mamy się radować – możemy zapytać. Dlatego, że po raz kolejny możemy obchodzić rocznicę urodzin Matki Bożej. Dlatego, że narodziny Matki Bożej są zapowiedzią narodzin Jezusa Chrystusa naszego Zbawiciela. Dlatego wreszcie w tutejszym sanktuarium przeżywamy uroczystość odpustową. To do naszej patronki możemy mówić: Mamo. Możemy zwracać się do Niej z pełnym zaufaniem, bez żadnego skrępowania czy obawy’’ – mówił duchowny.

Kaznodzieja podkreślił, że Maryja uczy nas posłuszeństwa wobec Boga, posłuszeństwa względem Jego woli. ,,Ze źródeł apokryficznych dowiadujemy się, że Maryja urodziła się w rodzinie św. Anny i św. Joachima. Przypuszczalnie zatem przyszła na świat jakieś 16-20 lat przed narodzeniem Jezusa. Ale nie dane biograficzne są tu najistotniejsze. Dużo ważniejszy jest fakt, że Maryja rodzi się w rodzinie wierzącej, wyczekującej przyjście Mesjasza i staje się częścią Bożego planu zbawienia. Maryja na słowa zwiastowania Anioła Gabriela mówi: Oto ja, Służebnica Pańska. Niech mi się stanie według słowa Twego. Jest gotowa do realizacji Bożego planu w swoim życiu. Bez zadawania zbędnych pytań. Z pełnym zaufania i otwartością serca na Boży plan. Moi drodzy i tego dzisiaj uczy nas Matka Boża. Przyjmować postawę sługi względem Boga. To jest pierwsza lekcja, której dzisiaj nam udziela. Przyjąć postawę zależności od Boga. Wejść w relacji: ja jako stworzenie wobec mojego Stwórcy. Warto na tej kanwie zadać sobie pytanie: Czy umiem jak Maryja mówić Panu Bogu „Tak”? Tzn. niech się dzieje jak ty Boże chcesz nie jak ja sobie wymyśliłem. Niech się realizują plany, które Ty masz na moje życie. Bo przecież Ty mnie kochasz, Ty nade mną czuwasz, Ty chcesz dla mnie jak najlepiej’’ – powiedział ks. Matuszewski.

W uroczystej Mszy św. wzięli udział rolnicy, którzy dziękowali Panu Bogu za tegoroczne zbiory i owoce ziemi, a także grupy pieszych pielgrzymów, którzy przybyli do Tarnowca, aby oddać cześć i chwałę Najświętszej Maryi Pannie. (nj)

Zdjęcia: Natalia Janowiec